W czasie Adwentu rodziny przedszkola zostały zaproszone do udziału w projekcie „Rodzinne świętowanie niedzieli”,  zgodnie z propozycją Małego Gościa Niedzielnego.

Przez osiem niedziel od 6.11.16 do 26.12.16 rodziny miały za zadanie, w sposób wybrany przez siebie, dokumentować czas przeżyty w rodzinie.

Zapewne dla wszystkich był to twórczy czas, ale 5 rodzin doprowadziło projekt do końca, dostarczając swoje albumy, które zostały przesłane do Redakcji Małego Gościa.

Rodzinom gratulujemy wytrwałości, pomysłowości, odwagi w podejmowaniu aktywnego i pełnego radości rodzinnego życia.

Dziękujemy za pokazanie, że zwyczajna codzienność  może być przeżywana w sposób piękny,  wartościowy, w sposób nadzwyczajny!

Album „Rodzinne świętowanie niedzieli” przygotowały:

  • Rodzina Brodackich
  • Rodzina Domżałowskich
  • Rodzina Krasowskich
  • Rodzina Maseko
  • Rodzina Moczulskich
  • Rodzina Wójcickich

07 .01.2016 r. w przedszkolu odbył się dzień skupienia dla małżeństw:

„JA I MÓJ DOM służyć chcemy Panu”

Rozważania oparte były na tekście biblijnym o Zwiastowaniu (Łk 1, 26-38).

Spotkanie prowadził ks. dr Robert Grzybowski ze Szkoły Nowej Ewangelizacji w Drohiczynie. W spotkaniu uczestniczyło 29 osób. 23 dzieci zostało objętych opieką, aby pomóc rodzicom wejść w czas refleksji.

Program:

10.15– modlitwa do Ducha Świętego z intronizacją Słowa Bożego

10.15 – konferencja PROPOZYCJA ŁASKI

11.00 – praca w grupach

12.00 – Eucharystia

13.00– obiad

13.30 – konferencja ODPOWIEDŹ CZŁOWIEKA

14.30 – kawa i ciastko

15.00 – koronka do Bożego Miłosierdzia

15.10 – konferencja OWOCE SPOTKANIA

16.00 – zakończenie

Kilka ujęć ze spotkania

Świadectwa uczestników:

„Spotkanie z ks. dr Robertem Grzybowskim było świetną alternatywą dla tzw. soboty na kanapie. Bez wątpienia skorzystała na tym cała rodzina: dzieci za sprawą ciekawych atrakcji zapewnionych przez siostry i rodzice dzięki poruszającemu wykładowi księdza Grzybowskiego. Znaczenie tego rodzaju spotkań jest nie do przecenienia, a emocje wywołane poruszanymi tematami na długo pozostają w pamięci. Był to konstruktywnie spędzony czas poświęcony na to, co w życiu człowieka powinno być najważniejsze, a mianowicie na próbę zbliżenia się do Pana Boga. Serdeczne dzięki dla wszystkich osób zaangażowanych w organizację spotkania, a przede wszystkim dla ks. Grzybowskiego za ten ogień i godną podziwu inicjatywę w głoszeniu Słowa Bożego.”


„Sobota 7 grudnia 2017 r. to dzień, który został zaliczony do tych niezapomnianych, myślę że nie tylko przeze mnie i mojego męża, ale i dla wszystkich, którzy przybyli na te „rekolekcje”. Spotkanie wywarło na nas niesamowite wrażenie. Dzięki głoszonym naukom mogliśmy lepiej poznać samych siebie i zobaczyć, co trzeba zmienić żeby żyć lepiej, by podobać się Panu Bogu. Dowidzieliśmy się również co tak naprawdę znaczy prawdziwa modlitwa. To nie ta wypowiadana ustami ale sercem. Pan Bóg jest naszym przyjacielem i tak powinni go traktować. Otworzyliśmy się na działanie Jezusa i Ducha Świętego, aby zrobił w naszych sercach totalny porządek. Wiemy, że dzięki sile którą zyskaliśmy łatwiej będzie nam przeżywać różne nieprzewidywalne zakręty oraz zakamarki życiowe pojawiające się w naszej szarej codzienności.Dziękujemy Panu, że mogliśmy uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu i z niecierpliwością czekamy na kolejne.”


„Właściwie były to mini – rekolekcje oparte na rozważaniach sceny Zwiastowania Maryi i przesłaniach z adhortacji „O miłości w rodzinie” Ojca św. Franciszka. Wiele pokoju w nasze relacje rodzinne wniosły słowa ks. Roberta wygłoszone w formie rozważań oraz w czasie homilii podczas Eucharystii. Każde zadanie stawiane przed człowiekowi przez Boga, a więc także małżeństwo jest prezentem od Niego. Jest niespodzianką, jak ta, którą ks. Robert ukrył przed zgromadzonymi trzydziestoma uczestnikami spotkania w swojej wielkiej tajemniczej walizce. Zadaniem naszym jest odkrywać tę tajemnicę stawiając Bogu pytania i odnajdując w życiu Jego odpowiedzi. Teraz już wiemy, że On zawsze udziela odpowiedzi i swojej łaski stosownie do zadań jakie nam powierza.”

CHWAŁA PANU!!!

 

17.12.2016 r. dzieci 6 – letnie zaprosiły swoich rodziców i wszystkich zebranych gości na spotkanie z Królem. Swoją grą aktorską i śpiewem zmobilizowały wszystkich do odpowiedzi na pytanie: Jak znaleźć drogę do Jezusa?

„To jest najważniejsze, by cześć oddać Bogu i  lepszym powrócić od stajenki progu. Chcemy dziś znaleźć drogę do Boga Miłości, by z naszych rodzin zniknął strach, smutek i złości.”

 „Spójrz, oto stajenka, a w niej Jezus mały. Są pasterze, królowie, zwierzęta. Wszyscy przyszli, by powitać Zbawiciela. Jest tu też miejsce dla Ciebie. Przyjdź! Król czeka. Przyjdziesz?”

Nie zostańmy obojętni wobec tajemnicy Wcielenia Syna Bożego…

Zapraszamy do galerii…

 

 

10.12.16 r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja „Rodzina w sieci”. Temat odwołuje się do  kierunków   polityki  oświatowej  Państwa na rok szkolny 2016/2017:

  •   Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i  placówkach.
  •   Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Rady Rodziców naszego przedszkola, przy współpracy z Urzędem Miasta, Sokołowskim Ośrodkiem Kultury i licznymi placówkami oświatowymi. Wśród współorganizatorów znalazły się: Miejskie Przedszkole  nr 4 Leśna Kraina w Sokołowie Podlaskim, Szkoła Podstawowa nr1 w Sokołowie Podlaskim, Szkoła Podstawowa nr 4 w Sokołowie Podlaskim, Rada Rodziców SP4, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Sokołowie Podlaskim, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Sokołowie Podlaskim, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Przywózkach, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum  w Sabniach.

Spotkanie było dedykowane wszystkim rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, a jego celem dostarczenie rodzinom narzędzi, by rozwijać kompetencje w korzystaniu ze środków audiowizualnych. Zamiarem organizatorów było wywołać refleksję nad tym, jak funkcjonuje w sieci nasza konkretna rodzina, czy nie przeszkadza to tworzeniu sieci codziennych relacji z bliskimi. Prelegentem była prof. UKSW dr hab. Monika Przybysz Kierownik Katedry Public Relations i Komunikacji Marketingowej na Wydziale Teologicznym UKSW, Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Dziennikarskiej im. Jana Pawła II.

Prelekcję poprzedził występ grupy tanecznej Sokołowianie, oraz prezentacja badań przygotowanych Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych „Komputer i Internet w życiu dzieci i młodzieży z miasta Sokołowa Podlaskiego”, które przedstawiła pani Elżbieta Świszczewska Gościem specjalnym była Pani Dorota Skrzypek Mazowiecki Wicekurator Oświaty, która wyraziła radość z inicjatywy i podjęcia tego ważnego tematu. Dodatkową pomocą w pogłębieniu tematu były materiały przygotowane przez Bibliotekę Pedagogiczną i. Heleny Radlińskiej w Siedlcach Filia w Sokołowie Podlaskim.

Została również zorganizowana opieka dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej. W warsztatach prowadzonych przez Roberta Górniaka (większości znanego pod pseudonimem Jaś Pociecha) wzięło udział 52 dzieci. Cennym wkładem w organizację zajęć dla dzieci była obecność wolontariuszek reprezentujących harcerstwo, KSM oraz scholię parafialą.

Konferencja mogła zostać zorganizowana dzięki sponsorom, wśród których dziękujemy Nadleśnictwu Sokołów, Parafii p.w. Niepokalanego Serca Maryi, Parafii p.w. św. Jana Bosko. Dziękujemy Firmie Topaz oraz Firmie Gama za  przygotowanie poczęstunku dla dzieci.

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i skorzystali z okazji formacji intelektualnej i duchowej, bo takie wymiary miało to spotkanie. Niech głos samych uczestników będzie ilustracją:

„Bardzo owocnie i z pożytkiem spędzony czas. Temat okazał się bardziej ważny, niż by się wydawało.”

„Ciekawe spotkanie, dające do myślenia. Pomogło zrozumieć potrzeby dziecka w dziedzinie komunikacji w sieci z rówieśnikami, jak i zagrożenia. „

Zapraszamy do galerii…

 

Jak utrzymać sieć zdrowych rodzinnych relacji?
Jak utrzymać sieć zdrowych rodzinnych relacji?
Jak mądrze korzystać z technologii informacyjnej?

Jest kolejna szansa do rodzinnej formacji… tym razem w bardzo aktualnym temacie…wszechogarniających nas mediów…

Zapraszamy na konferencję dedykowaną rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, pt. RODZINA W SIECI”

Konferencja odbędzie się w sobotę 10 grudnia, w godz. 11.00-13.00. w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury /wstęp wolny/.

Prelegentem będzie dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW – Kierownik Katedry Public Relations i Komunikacji Marketingowej na Wydziale Teologicznym UKSW, Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Dziennikarskiej im. Jana Pawła II.

Ważne! W czasie konferencji zapewniamy opiekę dzieciom przedszkolnym i ze szkoły podstawowej. Dzieci spędzą czas na warsztatach. Prosimy o zapisanie dzieci, gdyż ułatwi to zorganizowanie bezpiecznej opieki.

ZAPISY DZIECI: konferencja@op.pl lub tel. 795 566 887

Zapraszamy serdecznie

 

 

 

 Dzień 25 listopada 2016 r. pozostanie na długo w pamięci dzieci z grupy Wesołe Motylki. Tego dnia odbyła się ich pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – Pasowanie na Przedszkolaka. Podczas tej uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – z uśmiechem recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły otrzymując od rodziców oraz zaproszonych gości gromkie brawa. Po części artystycznej dzieci obiecały być dzielnymi przedszkolakami, a Wicedyrektor Przedszkola Siostra Dorota Czyżewska dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, książeczki oraz rogi obfitości wypełnione smakołykami. Uwieńczeniem uroczystości był poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców, jak i dla nas.

Dumne ze swoich wychowanków nauczycielki Sylwia Stańczuk i Ewelina Jóźwiak.

     Zapraszamy do motylkowej galerii…

16.11.2016 r Wspólnota Wychowawcza naszego przedszkola spotkała się na wieczornicy patriotycznej przygotowanej przez nauczycieli, dzieci i rodziców. W naszej refleksji przeszliśmy ścieżkami historii wspominając pochodzenie Godła Polski, dziękując za początek, którym był dla narodu Chrzest w 966 r. W symbolicznym tańcu dzieci ukazały czas rozbiorów i cierpienia naszego kraju. Nie zabrakło pieśni patriotycznych i radości z tego, że żyjemy w wolnej Polsce…

„Wszędzie, gdzie słychać nasza piosenkę,

w mieście ogromnym, we wsi maleńkiej…

To wszystko Polska mieszkamy wszyscy w domu ojczystym…”

Ze wzruszeniem i dumą z tego, że jesteśmy Polakami odśpiewaliśmy Hymn Polski.

Zapraszamy do galerii!

 

W dniach 02 – 09.11.2016 w przedszkolu realizowaliśmy projekt edukacyjny „MAŁY OBYWATEL”. Przyświecało nam motto:

„Ubogi jest ten, kto nie zna i nie miłuje ziemi, na której się urodził i żyje.

Podobny jest do drzewa bez korzeni. Skąd może czerpać soki potrzebne do życia?

W jaki sposób będzie owocować?”

 /J. Engiel, M. Podlasiecka: „ Zeszyt Edukacji Regionalnej”, Warszawa, 2000, WSiP

Wszystkie aktywności proponowane dzieciom i całym rodzinom wpisują się w kształtowanie postawy miłości do Ojczyzny, najpierw tej małej lokalnej, by móc świadomie mówić o sobie JESTEM POLAKIEM. Misja przedszkola „Wychowania na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli”, była szczególnie aktualna w ostatnich dniach.

Zapraszamy rodziny na WIECZORNICĘ PATRIOTYCZNĄ 16.11.2016 r., godz. 16.30.